Webdesigner vagy DIY weboldal, azaz „csináld magad” weboldal? Az utóbbi évek eseményeire visszatekintve és úgy egyébként is, egyre többen gondolkodnak weboldal készítésben, mivel egyre többen látnak az online térben kiemelkedő lehetőségeket a fejlődésre.
Egy honlap ma már nem csak egy digitális névjegy. Legalábbis akik így gondolkodnak felőle, nem használják ki a benne rejlő lehetőségeket. Ugyanis egy weboldal igazán hatékony üzleti eszköz is lehet, ha jól élünk az előnyeivel. Hogyan tudjuk kiaknázni maradéktalanul ezeket a pozitívumokat? Tudatossággal, alapos tervezéssel és megfelelő technikai ismeretekkel. 🤔
Alapvetően két út áll előttünk, ha saját weboldalt szeretnénk és az igényeinktől függ, hogy melyik lesz számunkra a megfelelő csapásirány:
1. DIY weboldal
Nem újdonság, hogy a weboldalak létrehozása ma már mindenki számára elérhető opció, mert nagyon sok platform és oldalépítő megoldás létezik. Sok tanulással, alapos kutakodással és idővel nem csak hobbi weboldalakat indíthatunk el az online térben, hanem egészen komoly üzleti weboldalakat is fel tudunk építeni a segítségükkel.
2. Weboldal webdesignerrel
Egy szakemberrel együtt dolgozni anyagi tekintetben költségesebb, minden más szempontból viszont hasznos és megterülő választás. Mindig nagy előnyökkel jár az, ha van egy szakértő aki az elejétől a végéig elkísér a weboldal építés folyamatában. Azonnal tud választ adni a felmerülő kérdéseidre és ismeri a bevált módszereket. Amikor egy webdesigner szakértelmére bízod a weboldalad, gyorsítósávra állítod online jelenléted építését.
Ebben a cikkben bővebben kitérek mindkét lehetőségre, hogy segítsek eldönteni, melyik út a megfelelő jelenleg a te vállalkozásod számára. 🤗
A DIY weboldal: A költséghatékony és gyors megoldás
A DIY (Do It Yourself) weboldalak alatt azokat a megoldásokat szoktuk érteni, amelyek segítségével a felhasználók saját maguk is képesek létrehozni egy weboldalt, programozói ismeretek nélkül. Leggyakrabban használt eszközök például a WordPress vagy a Squarespace. Ezek viszonylag gyors és költséghatékony módot kínálnak az online jelenlét megteremtésére. (Én ezek közül a wordpresst javaslom!)
Kik szokták ezeket a megoldásokat választani?
A DIY weboldalakat azok választják leginkább, akik gyors, olcsó és egyszerű megoldásra vágynak, anélkül, hogy mélyebb technikai tudásra lenne szükségük. pl: kezdő vállalkozók, bloggerek, kreatív szakemberek, valamilyen hobbi szerelmesei vagy nonprofit szervezetek
Miért írok webdesigner létemre a DIY megoldásokról? Mert tudom, hogy bár értéket teremtek, de nem mindenki számára megoldás az amit én nyújtok, vagy még nem az. Ennek több oka is lehet. Például:
- lehet, hogy most tervezed a vállalkozásod indítását, vagy épphogy elindult és akárhogyan is szeretnéd, egyszerűen most nincs meg rá az az anyagi keret, ami szükséges lenne egy ilyen befektetéshez
- lehet, hogy még alap kérdéseket is tisztáznod kell magadban. Amíg bizonytalan vagy, nem akarsz bevonni egy külsős szakembert a tervezés folyamatába. Mire gondolok? Előfordul, hogy vannak olyan személyes jellegű kérdéseink, amiket más nem tud megoldani és eldönteni helyettünk. pl: szolgáltatásaid kialakítása és részletei
- lehet, hogy egyszerűen csak nehezen bízol meg másokban és félsz, hogy rossz döntést hozol, ha bevonsz valakit a weboldalad építésének folyamatába
- vagy lehet, hogy egyszerűen csak magad szeretnéd végigjárni a folyamatot és te időt, energiát nem kímélve saját magad szeretnéd megalkotni a weboldalad
Ha rád igaz bármelyik fenti állítás ne aggódj, ezek most a lehetőségeid és ez is az utad része. Minden rendben! 🙂 Nézzük meg, hogy ennek az eszközkészletnek mik az előnyei illetve hátrányai.
A DIY weboldalak – Előnyei
- Alacsonyak az indítási költségei: Ez a DIY weboldalak egyik legnagyobb előnye, hogy jelentősen olcsóbbak. Ezért nagy könnyedség az induló vállalkozások számára. Nincs szükség nagy befektetésre, mert néhány platform teljesen ingyenes. (pl: wordpress + alap sablon) Plusz több kis költségű sablon és oldalépítő is rendelkezésünkre áll.
- Viszonylag gyorsan megvalósíthatóak: Amikor már van domain címed, és összegyűjtötted a képeid és szöveges tartalmaid is, segédanyagokkal akár néhány óra alatt is el tudsz készíteni egy egyszerű weboldalt.
- Könnyen használható felületekkel fogsz találkozni: A legtöbb DIY weboldalkészítő platformot nagyon egyszerű használni, így különösebb technikai ismeretek nélkül is elkészítheted a weboldalad.
- Rengeteg tanulási lehetőséged van, ha belevágsz: Ha szeretsz új dolgokat tanulni, lehet, hogy végül megszereted a weboldalkészítést és örömmel fogod csinálni, nem csak kötelességből. Én nagyon szeretem amit csinálok! 🥰 Sok platformhoz és eszközhöz készülnek napi szinten videós oktató anyagok és dokumentációk, szóval szinte semmire nem kell majd egyedül rájönnöd, csak meg kell tanulni okosan keresni.
A DIY weboldalak – Hátrányai
- Sok korláttal szembesülhetsz: Szinte minden esetben korlátozottan testreszabhatóak az így készült weboldalak, a használt segédeszköz dönti el, hogy milyen szinten alakítható valami. Egyedi design megvalósításakor vagy valamilyen extra funkció beépítése esetén hamar falakba ütközhetsz.
- A technikai problémákat neked kell orvosolnod: Bár a DIY eszközök általában egyszerűek, és felhasználóbarát a kialakításuk, időről időre szükséges karbantartani őket és a felmerülő hibákat orvosolni. Ezeket meg lehet oldani, de neked kell mindennek utánajárnod, ami extra időt és energiát igényel tőled.
- Sokat kell dolgoznod egy profi megjelenésért: Egy DIY megoldás gyakran nem tudja azt a szintű professzionális megjelenést és funkcionalitást biztosítani, amit egy webdesigner nyújtana. A látogatóid könnyen kiszúrják, ha egy oldal ugyanazt a sablont használja mint sokan mások. Még ha nem is önti ezt szavakba, ez a rá gyakorolt vizuális hatás ronthatja a márkád hitelességét.
Ha DIY weboldalakban gondolkodsz, ez a bejegyzés is érdekelhet: WordPress weboldal készítés egyszerűen
Webdesigner: A profi és fájdalommentes megoldás
A webdesigner egy specialista, aki a weboldalak profi megjelenésén dolgozik (UI) és sok esetben a weboldal fejlesztését is ő végzi (UX). Ő nem csupán technikai ismeretekkel rendelkezik, hanem az esztétikai és felhasználói élmény szempontjait is szem előtt tartja. Egy jól képzett webdesigner sokféle szempontot figyelembe vesz a munka során mint például: a márkád arculatát, a célcsoportod igényeit, valamint a modern technológiai trendeket.
Egy webdesigner megbízása akkor lehet ideális választás, ha a célod egy sokkal professzionálisabb, egyedibb és hosszú távon fenntartható weboldal kialakítása. Ha kiemelten fontos számodra a vállalkozásod online arculata, következetes kommunikációja valamint technikai megfelelés oldaláról is a maximumot szeretnéd belőle kihozni, akkor nagy előnyökkel járhat számodra együttműködni egy felkészült webdesigner-rel.
Amikor webdesigner-el dolgozol, akkor gyakorlatilag azt az utat választod, hogy egy egyszeri nagyobb anyagi ráfordítással időt és energiát spórolsz meg magadnak. Nem neked kell utána járnod a legapróbb részleteknek és megkíméled magad a felesleges köröktől és kezdő hibáktól is. Leveszi ezt a terhet a válladról, hogy te továbbra is azzal foglalkozhass amit igazán szeretsz.
Ezen kívül, a bonyolultabb és egyedibb funkciók beépítéséhez sok esetben már webfejlesztői tudás is szükséges. Sok esetben már erre is kellőképpen felkészült egy webdesigner.
Egy Webdesigner – Előnyei
- Személyre szabott megoldásokat nyújt számodra: Egy webdesigner képes arra, hogy teljesen egyedi és testreszabott megoldásokat kínáljon, amelyek pontosan a te igényeidhez igazodnak és tükrözik a márkád identitását. Egy kész sablonnal szemben a designer által tervezett weboldalak nemcsak esztétikusak, hanem projektenként személyre szabottan optimalizáltak. pl: nincsenek felesleges alvó funkciók, design elemek, nem is beszélve a rengteg kódról (ezek mind lassítják a weboldalad)
- Felhasználói élményt tervez a weboldaladon (UX): A webdesignerek a weboldal készítés részének tekintik a design tervezését megelőző kutatómunkákat. Ismerik a felhasználók viselkedését, és ezekre a viselkedési mintákra reflektálva tervezik meg az oldal navigációját, a design elemek ill. a különböző funkciók elrendezését. Egy jó UX-szel rendelkező weboldal hosszabb időre tudja a látogatók figyelmét lekötni, ami végső soron több ügyfelet eredményez.
- Szakértő kezekbe kerül a projekted: Egy webdesigner tisztában van a legfrissebb technológiákkal és bevált módszerekkel. Jártas egy reszponzív webdesign kialakításában, a képek optimalizálásában vagy a keresőoptimalizálás támogatásában (SEO), hogy csak egy pár területet említsek. Így biztosra veheted, hogy ha webdesigner-rel dolgozol, a weboldalad nemcsak szép, hanem hasznos, gyors és hatékony is lesz.
- Időt spórolsz magadnak: Egy webdesigner megkímél attól, hogy saját magadnak kelljen a technikai részletekkel foglalkoznod. A szakember feladata, hogy az elejétől a végéig kezeli a projektet, így időt és energiát nyersz magadnak. Neked csak azzal kell foglalkoznod, amit tényleg szeretsz csinálni.
- Megkíméled magad a felesleges köröktől: Minden új dolog tanulásánál találkozunk megoldásra váró problémákkal. Egy webdesigner akár néhány kattintással vagy pár szóval is megkímélhet hosszú órák vagy napok kutakodásától! Jártas a témábanígy sokminden kisujjból tud, vagy tudja hol keresse a válaszokat. Biztosan te is így vagy ezzel mások életében a saját szakterületeden! 🙂
- Személyes mentorod és oktatód lesz: A konzultációk során is sokat tanulhatsz egy webdesigner tanácsaiból, főleg, ha a weboldal átadását követően a szolgáltatás részeként megtanít téged kezelni és karbantartani a weboldalad.
Egy Webdesigner – Hátrányai
- Magasabb költséggel kell számolnod: Az egyik legnagyobb hátrány a webdesigner-eknek, hogy számolni kell az idejük és szakértelmük árával. Általában egy egyszeri díjat szoktak meghatározni, amely több százezer forint is lehet, a weboldal bonyolultságától függően, viszont ez az összeg nagyon hamar meg is térülhet az elkészült weboldalnak köszönhetően.
- Szoros együttműködésre van szükség a weboldalad elkészítése során: Fontos, hogy a weboldal készítése során folyamatosan tudj visszajelzéseket adni a különböző tervezési fázisokban. Így tud csak töretlenül haladni a weboldalad fejlesztése és így nem fog elhúzódni az egész folyamat.
- Időigényesebb a fejlesztési idő: Egyrészt a designerrel időpontot kell egyeztetned és előre lefoglalni egy időszakot a weboldalad elkészítéséhez. Másrészt tény az is, hogy a „drag and drop” módszereknél több időt vesz igénybe egy egyedi weboldal elkészítése. Viszont, ha a minőség a cél, még a fejlesztési időt is számba vetve, végeredményül hamarabb magunkénak tudhatunk egy magas minőségű weboldalt.
Összegzés: Webdesigner vagy DIY weboldal?
Remélem segítség volt számodra ez a bejegyzés, és már tisztábban látod, hogy a megfelelő döntés a te igényeidtől és prioritásaidtól függ. Ha fontos számodra az egyediség, a professzionalizmus ill. a hosszú távú fenntarthatóság, akkor egy webdesigner-rel való együttműködés lesz számodra a legjobb megoldás. Ezzel szemben, ha gyorsan és költséghatékonyan szeretnél elindulni, a DIY platformok is megoldás lehetnek számodra.
Ha számodra a DIY megoldás a megfelelő, sok sikert és töretlen lendületet kívánok neked a weboldalad építéséhez! 🤗 Útravaló tanácsom számodra, hogy ahogy a a vállalkozásod fejlődik, még később is dönthetsz úgy, hogy egy designer segítségét veszed igénybe a weboldalad továbbfejlesztéséhez.
Ha viszont meggyőződtél róla, hogy webdesigner segítségével szeretnéd biztos alapra helyezni új online otthonod, keress bátran! Beszéljünk a céljaidról!
Köszönöm, hogy végigolvastad! 🤗